top of page

ОСВІТА РАЙОНУ

Освітня стратегія Індустріального району м.Харкова спрямована на забезпечення умов функціонування і розвитку дошкільної, загальної середньої та позашкільної освіти, оптимізацію мережі навчальних закладів для забезпечення права громадян України на повну загальну середню освіту та максимального задоволення їх освітніх і культурних потреб.

Мережа навчальних закладів становить 42 навчальних заклади, з них:

  •  21 дошкільний навчальний заклад;

  • 19 загальноосвітніх навчальних закладів;

  • 2 позашкільних навчальних заклади (комунальний заклад «Палац дитячої та юнацької творчості  ІСТОК» Харківської міської ради» та комунальний заклад «Комплексна дитячо-юнацька спортивна школа №11  Харківської міської ради»).

За останні  роки спостерігається тенденція збільшення охоплення дітей навчанням, у 2016/2017 навчальному році у навчальних закладах  району навчалось та виховувалось 20 667 дітей.

ДОШКІЛЬНА  ОСВІТА

 Відповідно до ст.12 Закону України «Про дошкільну освіту» та потреб громадян у районі функціонують 21 комунальний дошкільний навчальний заклад, з них: 17 ДНЗ загального розвитку; 4 ДНЗ комбінованого типу (КЗ «ДНЗ №232» – для дітей, які часто і тривало хворіють, ДНЗ №№240, 268, 439 - для дітей з порушенням слуху, зору та мови). Сформована мережа дошкільних навчальних закладів в цілому задовольняє конституційне право громадян на отримання доступної дошкільної освіти.

У всіх дошкільних навчальних закладах навчання та виховання дітей здійснюється українською мовою. Освітній процес у дошкільних навчальних закладах побудований за Базовим компонентом дошкільної освіти  та освітніми програмами:  «Дитина», освітня програма для дітей від 2 до 7 років; «Впевнений старт», програма розвитку дітей старшого дошкільного віку.

У 2016/2017 навчальному році в КЗ «ДНЗ №93» було відкрито 1 групу для дітей раннього віку, загальна кількість груп ДНЗ складає 209, з них: 47 – для дітей раннього віку, 162 – для дітей дошкільного віку. У ДНЗ функціонують   2 групи із цілодобовим перебуванням, 154 групи – з 9-годинним, 33 групи – з 10,5 годинним, 20 груп – з 12-годинним режимом роботи.

 Згідно з проведеним обліком у районі мешкає 8247 дітей віком від 0 до 6 років. Охоплення дітей від 1 до 6 (7) років дошкільною освітою становить 77,7%.

 Станом на 05.09.2016 у дошкільних навчальних закладах виховувалось 5368 дітей.

Особлива увага постійно приділяється питанню охоплення дошкільною освітою дітей 6-го року життя. Управлінням освіти створено персоніфіковані банки даних на цих дітей. Охоплення суспільним дошкільним вихованням через ДНЗ становить 100%.

Управлінням освіти проводиться електронна реєстрація дітей до дошкільних навчальних закладів, завдяки якій є можливість прогнозувати потреби населення в місцях у ДНЗ. Станом на травень 2017 року електронний реєстр налічує 2199 зареєстрованих дітей на 2017-2019 роки.

Враховуюче те, що основним завданням дошкільної освіти є створення умов для фізичного та психічного благополуччя дітей, попередження фізичних та емоційних перевантажень, травматизму, а також всіх видів захворювань дітей, формування навичок здорового способу життя, в дошкільних навчальних закладах протягом року  проводились різні форми фізкультурно-оздоровчої роботи: заняття з фізичної культури, загартувальні заходи відповідно до пори року, комплекси ранкової гімнастики та  гімнастики пробудження, фізкультурні змагання та свята, Дні здоров’я, тематичні тижні фізичної культури, пішохідні переходи; роз’яснювальна робота з батьками (консультації, виступи медичних працівників на батьківських зборах, анкетування та тестування, залучення до спільних фізкультурних свят та розваг); індивідуальні та групові методичні заходи з визначеної теми з педагогічним персоналом закладу, висвітлення висновків поточних моніторингових результатів з вивчення питання щодо рівня відвідуваності та стану захворюваності протягом року на нарадах.

ЗАГАЛЬНА СЕРЕДНЯ ОСВІТА

У 2016/2017 навчальному році в районі функціонує 19 загальноосвітніх навчальних закладів. Типи загальноосвітніх навчальних закладів залишаються незмінними, серед них:

  • загальноосвітніх шкіл  – 11 (№№26, 40, 70, 71, 88, 104, 113, 118, 121, 157, 168);

  • спеціалізованих шкіл  – 6 (№№15, 75, 80, 85, 119, 155), що становить 33,3% від загальної кількості денних загальноосвітніх навчальних закладів;

  • гімназія  – 1 (№163);

  • вечірня (змінна) школа – 1 (№16).

  У 2016/2017 навчальному році у 18 школах функціонував 421 клас, у них – 12408 учнів.

 Усі загальноосвітні навчальні заклади працюють за п’ятиденним навчальним тижнем в одну зміну. У ХСШ №80 на підзміні навчаються учні 4-5-х класів (шість класів).

Відкрито 40 груп продовженого дня для 1200 учнів 1-4-х класів, які працюють за рахунок бюджетних коштів.

У 2016/2017 навчальному році у Харківській вечірній (змінній) школі   ІІ-ІІІ ступенів №16 відкрито 10 класів для 237 учнів, у тому числі 3 класи і в них 72 учні на базі Харківської виправної колонії №43. Середня наповнюваність класів по ХВ(З)Ш №16 становить 23,7 (у 2015/2016 навчальному році – 27,2). Мова навчання – українська.

Право громадян на доступну освіту реалізується шляхом запровадження різних форм навчання.

Індивідуальним  навчанням охоплені учні, які за станом здоров`я не можуть відвідувати загальноосвітні навчальні заклади. У 2016/2017 навчальному році навчання за індивідуальною формою за станом здоров’я організовано для 45 учнів 1-11-х класів в 15-ти загальноосвітніх навчальних закладах. У районі організована екстернатна форма навчання для здобуття базової та повної загальної середньої освіти на базі ХВ(З)Ш №16.

У районі задовольняються освітні потреби населення стосовно мови навчання. З урахуванням історичних та територіальних умов району впроваджується як українська, так і російська мови навчання у навчальних закладах.

З метою забезпечення умов для якісної освіти старшокласників у відповідності з їхніми індивідуальними нахилами, можливостями, здібностями і потребами, забезпечення професійної орієнтації учнів на майбутню діяльність, яка користується попитом на ринку праці,  формування інтелектуального та культурного потенціалу у навчальних закладах організовано допрофільна  підготовка учнів на завершальному етапі основної школи (8-9 класи) та профільне навчання у старшій школі. Профільне навчання організовано у всіх неспеціалізованих загальноосвітніх навчальних закладах І-ІІІ ступенів, крім  ХЗОШ №121, де відсутня паралель 10-11 класів. У спеціалізованих школах профільне навчання впроваджується у       ХСШ №№80, 119.

ПОЗАШКІЛЬНА ОСВІТА

У районі функціонують 2 позашкільних навчальних заклади – комунальний заклад «Палац дитячої та юнацької творчості «ІСТОК» та комунальний заклад «Комплексна дитячо-юнацька спортивна школа №11» . Разом вони охоплюють позашкільною освітою 2834 учні:

- КЗ «ПДЮТ  «ІСТОК» - 89 груп, 1530 учнів;

- КЗ «КДЮСШ №11» – 101 група,  1304 вихованці.

Слід зазначити, що мережа у КЗ «ПДЮТ «ІСТОК» залишається стабільною третій рік поспіль, що свідчить про плідну роботу адміністрації та педколективу навчального закладу. Мережа КЗ «КДЮСШ №11» третій рік поспіль збільшується. У 2016/2017 навчальному році вона збільшилась на 1 групу та 28 вихованців.

 В обох закладах ведеться профорієнтаційна робота серед вихованців та їх батьків. Щороку у березні проводиться тиждень профорієнтації, в межах якого традиційно проходять бесіди, товариські зустрічі з тренерами та викладачами,  показові виступи, зустрічі з видатними спортсменами та діячами Харківщини.

     Адміністрації позашкільних навчальних закладів співпрацюють з вищими навчальними закладами:

- КЗ «КДЮСШ №11» співпрацює з Харківськім національним педагогічним університетом ім. Г.С. Сковороди, Харківською Державною академією фізичної культури, Харківським Державним вищим училищем фізичної культури:  до школи запрошуються представники вищих навчальних закладів, які проводять роз’яснювальну роботу серед вихованців про умови вступу та навчання у закладах, проводять години спілкування, лекції тощо;

   - на базі КЗ «ПДЮТ «ІСТОК» проходять виробничу та педагогічну практику студенти Харківської державної академії культури, Харківського училища культури, Харківського національного педагогічного університету ім. Г.С. Сковороди. Разом з Харківським національним університетом ім. В.Каразіна (історичний та філософський факультети) проводиться спільна робота студентів та вихованців гуртків  «Історики-етнографи», «Юні екскурсоводи» (засідання «Круглих столів», етнографічні експедиції, науково-практичні конференції, семінари-практикуми, тощо).

В обох позашкільних навчальних закладах створюються умови для доступності молоді до якісної позашкільної освіти,  проводяться міжнародні і всеукраїнські заходи з дітьми та молоддю: міжнародні конкурси «Різдвяні зустрічі», Всеукраїнські змагання з сучасного танцю «Танцювальний експрес», Всеукраїнські фестивалі таланту «Королева осені», «Натхнення зими», «Всеукраїнський танцювальний конкурс «Мотор-фест», Всеукраїнський театральний конкурс «Лимонад» (КЗ «ПДЮТ «ІСТОК»); міжнародні змагання з художньої гімнастики та всеукраїнські змагання з волейболу та боротьби самбо (КЗ «КДЮСШ №11»).

У 2015/2016 навчальному році  відповідно до наказу МОН України від 17.08.2016 №996   «Про присвоєння, підтвердження, позбавлення почесних звань «Народний художній колектив» і «Зразковий художній колектив» присвоєно почесне звання «Народний художній колектив» театру пісні «Експресія» КЗ «ПДЮТ «ІСТОК», почесне звання «Зразковий художній колектив» хореографічному ансамблю «Акварельки» та підтверджено почесне звання «Зразковий художній колектив» хореографічному ансамблю «Радість». Вищезазначене свідчить про якість навчально-виховного процесу у позашкільному навчальному закладі.  У  2016/2017 навчальному році  подано заявку на присвоєння почесного звання «Зразковий художній колектив» студії декоративно-прикладного мистецтва «ДеАртіс».

У чемпіонатах та Кубках України, області, міста  постійно беруть участь вихованці відділень боротьби самбо, дзюдо, стрільби стендової, тенісу настільного, футболу, гімнастики художньої, волейболу. Вихованці відділення волейболу посіли призові місця у чемпіонаті Харківської області «Дитяча ліга» та чемпіонаті Харківської області серед чоловіків: команда юнаків 2001-2002 р.н. – ІІ, ІІІ місце, команда дівчат 2001-2002 р.н. – ІІ, ІІІ місце. У чемпіонаті області серед дорослих – І місце.  Вихованці відділення футболу успішно виступають на чемпіонаті м.Харкова, де входять в трійку призерів. Вихованки відділення гімнастики художньої успішно виступають на чемпіонатах та Кубках Харківської області, турнірах.

В обох позашкільних навчальних закладах створюються умови для доступності молоді до якісної позашкільної освіти,  проводяться міжнародні і всеукраїнські заходи з дітьми та молоддю: Всеукраїнські фестивалі  сучасного танцю «Мотор-фест», Всеукраїнські змагання з сучасного танцю «Танцювальний експрес», Всеукраїнські фестивалі таланту «Королева осені», «Натхнення зими» (КЗ «ПДЮТ «ІСТОК»); міжнародні змагання з художньої гімнастики та всеукраїнські змагання з волейболу та боротьби самбо (КЗ «КДЮСШ №11»).

Одним з напрямів роботи позашкільних навчальних закладів є проведення заходів для дітей, молоді та педагогів Індустріального району та заходів під патронатом голови адміністрації Індустріального району Харківської міської ради Вельможної О.І., серед яких: новорічні спектаклі для школярів навчальних закладів, дітей багатодітних родин, дітей-сиріт; концерти до Дня працівника освіти, до Міжнародного жіночого дня, мітинги-реквієми по загиблим у роки Другої Світової війни, до Дня вшанування героїв-ліквідаторів ЧАЕС, свято для дітей до Міжнародного дня людини з обмеженими можливостями, конкурси «Слобожанська муза» та «Зірка Індустріального району», свято «День Довкілля», районі  конкурси «Брати наші менші» та «Тато, мамо, я – спортивна родина», відкриття та закриття районного етапу Малих Олімпійських ігор, участь у святі, присвяченому Дню працівника фізичної культури та спорту, заходи до Дня захисту дитини, спортивні змагання (з боротьби самбо – турнір,  гімнастики художньої «Юлена», «Осінь», настільного тенісу «Різдвяні канікули», стрільби стендової «Батьки та діти»), проводяться районні етапи міських фестивалів-конкурсів ЮІР, КВК, ДЮП, Брейн-рінг та заходи щодо реалізації Концепції з національно-патріотичного виховання.

Упродовж 2016 року вихованцями та працівниками КЗ «ПДЮТ «ІСТОК» проведено 148 заходів, у яких взяли участь 19467 осіб, КЗ «КДЮСШ №11» -  171 захід,  у яких брали участь понад 1000 вихованців.

bottom of page