top of page

КАБІНЕТ МАТЕМАТИКИ - ТВОРЧА ЛАБОРАТОРІЯ ВЧИТЕЛЯ ТА УЧНЯ

Урок буде гарним та цікавим, якщо на ньому в оптимальних пропорціях використовувати як репродуктивний метод, так і технології проблемного та інтерактивного навчання, колективні та індивідуальні форми роботи, наглядні  матеріали та інформаційно-комунікаційні технології  та ін. Головне – це вміння вчителя використовувати можливості кабінету для оптимізації навчально-виховного процесу, забезпечення високого рівня викладання, підвищення якості знань з математики, розвитку пізнавального інтересу, творчої, самостійної роботи учнів. Для мене -  навчальні засоби  не тільки джерело  знань, але й засоби управління  пізнавальною  діяльністю учнів на уроці.

Кабінет математики Харківської гімназії № 163 створювався на основі «Положення про навчальні кабінети  з природничо- математичних предметів загальноосвітніх навчальних закладів », затверджених Наказом Міністерством освіти і науки, молоді та спорту України від 14.12.2012 № 1423.

До обладнання кабінету застосовувалися такі вимоги:

  • забезпечити оптимальні умови для організації навчально- виховного процесу з математики та реалізації завдань відповідно до вимог Державного стандарту базової і повної загальної середньої освіти;

  • досягти  в кабінеті максимальних зручностей в роботі вчителя та учнів  для того, щоб при  мінімальній  витраті кількості  часу на уроці ефективність роботи була найбільшою;

  •  розмістити в класній кімнаті оснащення та посібники так, щоб вони займали мінімум корисної площі; зробити  шафи  більш змістовними.

Завданням функціонування  кабінету математики Харківської гімназії № 163 є створення передумов для:

  • організації навчально – виховної роботи з математики;

  • реалізації практично- дійової і творчої складових змісту  навчання;

  • організації роботи предметних факультативів;

  • проведення засідань  методичного об’єднання  вчителів математики;

  • індивідуальної підготовки вчителів до занять та підвищення їх кваліфікації.

МАТЕРІАЛЬНО - ТЕХНІЧНЕ ОСНАЩЕННЯ КАБІНЕТУ

Площа кабінету - 60 м2.

Кабінет має:

18 столів для учнів;

комп’ютерний стіл для вчителя ;

тумба на колесах , яка вільно переміщується в будь - яке місце;

дошка магнітна комбінована 3000х1000 мм, площа 4м2;

дошка магнітна для крейди 3000х 1000 мм, площа 4м2;

вмонтована шафа для наочних засобів , дидактичних та методичних матеріалів, з двома дошками для крейди 1450х1250 мм ;

вішалка на колесах для довідникових інформаційних таблиць;

ноутбук LG;

багатофункціональний пристрій HP Laser Jet M 1005 MFP;

кабінет підключений до мережі Інтернет, встановлено покриття Wi- Fi;

Web- камера Logitech С 270;

Магнітофон MASON.

 

РОБОЧЕ МІСЦЕ УЧНЯ , ВЧИТЕЛЯ

Високі результати навчання можна досягти, якщо в кабінеті все до останньої дрібниці розраховано на підвищення ефективності праці вчителя та учнів, удосконалення навчально - виховної роботи по предмету.

В кабінеті математики учнівські двомісні столи розміром 1250х500 мм . Робоче місце кожного учня дообладнане лінійкою, олівцем індивідуальною пластиковою дошкою розміром 300х200 мм для писання на ній крейдою . Така дошка дає можливість вчителю швидко отримати від учнів інформацію про результати виконаної ними роботи, особливо при усному рахуванню. Якщо на уроці дошки не потрібні, вони зберігаються в шафі. Комп’ютерний стіл для вчителя, пересувна тумба , вмонтована багатосекційна шафа,  виготовлені за індивідуальним проектом на замовлення та мають один світлий колір із панеллю на передній стіні під класними дошками. При виготовленні меблів враховувалося , що в кабінеті зі світлими меблями освітлення робочих місць вище на 6- 7%, класної дошки на 15- 16 %, а загальне освітлення – на 20% вище, ніж в подібному кабінеті з темними меблями. Світло – кремова кольорова гамма навчального кабінету покращує естетичне сприйняття кабінету та зменшує нервове напруження, створює комфортну атмосферу для праці вчителя та учнів на протязі всього навчального часу. Вмонтована вздовж задньої стіни шафа має 3 великих секції , в кожній з яких 4 відкриті полиці для підручників та посібників, дидактичних матеріалів та 2 закриті полиці для методичних розробок та інформаційних матеріалів. В 2 –х маленьких секціях розташовані закриті полиці для додаткової літератури, комп’ютерних дисків, шкільного інвентарю для прибирання, верхнього одягу вчителя. На 10 відкритих бічних полицях розташовані гіпсові просторові моделі, комплект пластикових пустотілих фігур, глобус, квіти.

 

КЛАСНА ДОШКА

Класна дошка займає всю довжину передньої стіни кабінету. На правій відкидній частині дошки нанесена графічна сітка з квадратами 50х50 мм для побудови графіків. Осі координат не нанесені, тому що їх розміщення може бути різним, в залежності від графіка. Робоча поверхня на звороті лівої відкидної дошки покрита білим кольором для нанесення написів за допомогою спеціальних фломастерів. Поряд з класною дошкою розміщені креслярські інструменти.Магнітна поверхня дошки розширює можливості її використання, у наявності в кабінеті набір пластикових цифр та літер з магнітами. Дошка має антіблікове полімерне покриття, яке дозволяє при будь - якому освітленні успішно її використовувати. Темно - зелений колір (відтінок зеленої ялинки) відповідає ДСТУ , європейським стандартам, має сертифікат відповідності. В кабінеті використовуються дві крейдові дошки 1450х1250 мм для індивідуальної роботи. Вони розміщені як вітрини вмонтованої шафи та мають можливість пересуватися одна за одну ). 

 

ВІДПОВІДНІСТЬ НАВЧАЛЬНО- МАТЕРІАЛЬНОЇ БАЗИ СУЧАСНИМ ВИМОГАМ

НАВЧАЛЬНО- МЕТОДИЧНІ ЕКСПОЗИЦІЇ ЗМІННОГО ХАРАКТЕРУ

В кабінеті на бічній стіні проти вікна розміщені експозиції змінного характеру: «Готуємось до ЗНО, ДПА»; «Актуальна інформація». Стенд «Актуальна інформація» має розділи: «Це цікаво знати», «Знаменні дати» та 5 файлів для поточної інформації. На стенді «Готуємось до ЗНО, ДПА » 4 файли для змінної інформації.

 

НАВЧАЛЬНО- МЕТОДИЧНІ ЕКСПОЗИЦІЇ ПОСТІЙНОГО ХАРАКТЕРУ

Настінні таблиці постійного характеру – це традиційний вид навчального обладнання. Однак використання цього, здавалось, такого звичного та простого засобу навчання ставить перед вчителем важкі задачі.Наприклад, питання про те, який матеріал потрібно розміщувати в таблицю. Для відповіді на це питання вчитель чітко повинен уявляти в яких конкретних педагогічних ситуаціях потрібно звертатися до того чи іншого засобу навчання.

Серед учнів 11 класу Харківської гімназії № 163 проведено інтерактивне опитування: «Яку довідникову інформацію вам хотілося б мати на настінних таблицях?». Майже 85% виділили пріоритетними «Основні тригонометричні формули». Така таблиця наявна в кабінеті за їх вибором. Наступне питання - як довго повинна висіти в кабінеті настінна довідникова таблиця.Одні вчителі вважають, що, наприклад, «Таблиця квадратів» не повинна висіти постійно, так як вона заважає навичкам усного (або письмового) підведення до квадрату. Але ця таблиця економить час на розрахунки при розв’язанні різноманітних задач (особливо з великими числами), тому постійно розташована на передній стіні за дошкою і відкривається в разі потреби. А квадрати чисел, які найчастіше зустрічаються, діти легко запам’ятовують . 

За програмним матеріалом з математики для 7-9 класів в кабінеті в наявності інформаційні довідникові комплекти таблиць Неліна Є. П. «Геометрія 7-9 класи», «Алгебра 7-9 класи »

Довідниково- інформаційні таблиці В застосуванні та написанні важкі для учнів літери грецького алфавіту, тому в кабінеті є саморобна таблиця «Літери грецького алфавіту». Для першого ознайомлення з раціональними від’ємними числами виготовлена таблиця «Висоти та глибини. Температура». При розв’язанні стереометричних задач в допомозі стають таблиці по стереометрії «Композиції фігур. Перерізи».

В кабінеті пам’ятки та правила пожежної безпеки, дорожнього руху, безпеки користування газо- та електроприладами, безпеки на воді та льоду оформлені в яскравому «Куточку безпеки життєдіяльності ». Оскільки тематичні стенди не застосовуються при проведенні уроків математики, то вони розташовані в кінці класу на центральних місцях бічної та задньої стін.

 

НАОЧНІСТЬ

При вивченні стереометрії в кабінеті використовується комплект із 9 просторових фігур з гіпсу, за допомогою яких учням простіше уявити об’єкт дослідження.Також у наявності комплект стереометричних тіл, який використовувати корисніше при вивченні теми «Початкові відомості зі стереометрії» в 9 класі. В комплект входять 2 каркасні фігури: куб та прямокутний паралелепіпед та 10 порожніх пластикових фігур. Набір містить:прямокутний паралелепіпед із прямокутною основою;прямокутний паралелепіпед ізквадратною основою;пряму призму з трикутною основою;піраміду з квадратною основою;піраміду з прямокутною основою;піраміду з трикутною основою;циліндр;конус, у якому основа та висота дорівнюють основі та висоті циліндра;конус, діаметр основи якого дорівнює діаметру великого круга півсфери, а висота – Головне застосування цих фігур - наближене виведення формул об’ємів геометричних тіл за допомогою безпосереднього вимірювання об’ємів води, яка в них поміщується та проведення практичної роботи по обчисленню об’ємів та площ поверхонь стереометричних фігур за формулами. Всі вказані об'ємні моделі використовуються, головним чином, для початкового орієнтування в розвитку просторових уявлень учнів.

 

ТЗН, ВІДЕО- ТА АУДІО- МАТЕРІАЛИ

Кабінет обладнаний комп’ютером, підключений до Інтернету, встановлено покриття Wi- Fi. Це дає можливість дивитися відеоролики та інші матеріали з різних сайтів on line. На пересувній тумбі біля вчителя розміщений багатофункціональний лазерний пристрій HP Laser Jet М 1005, який дозволяє вчителю швидко та якісно копіювати, сканувати, роздруковувати будь – які матеріали, потрібні на уроці. Бібліотека комп’ютерних дисків нараховує 12 примірників.В кабінеті є магнітофон, який читає диски.Музична бібліотека містить: 64 файли класичної музики;17 файлів збірника П.І.Чайковського « Пори року »;49 файлів легкої музики ;19 файлів пісень.

 

ОРГАНІЗАЦІЯ БЕЗПЕКИ ЖИТТЄДІЯЛЬНОСТІ

Обладнання кабінету математики відповідає санітарно- гігієнічним вимогам, стан освітлення згідно нормам. Навчальний кабінет обладнаний згідно з діючими правовими документами.  У кабінеті в наявності 3 розміри меблів (4,5,6  групи ) з перевагою одного ( 4 групи ).

Учнівські столи розміщені в три ряди так, що відстань:

  • між зовнішньою стіною (лівою, з вікном ) і першим рядом парт -  0,6 м;

  • між рядами двомісних парт – 0,6 м;

  • між ІІІ рядом парт і внутрішньою (правою, проти вікна) -0,7 м;

  • від класної дошки до перших учнівських столів – 2м;

  • від класної дошки до останніх учнівських столів –  не перевищує   8 м;

  • кожне місце учня віддалене від вікон не більше ніж на 6 м.

Кабінет забезпечений аптечкою з набором медикаментів для надання першої медичної допомоги.

В наявності пам’ятки охорони праці учителя та безпеки життєдіяльності учнів; інформація по охороні здоров’я .

bottom of page