top of page
ТЕХНОЛОГІЯ ПРОЕКТНОГО НАВЧАННЯ

ВСТУП

Школа ХХІ століття потребує створення виховного простору, спрямованого на виховання конкурентоспроможної особистості, котра зуміє розробляти свої життєві плани, самостійно використовувати знання для розв'язання  проблем. Ідеально відповідає цій потребі проектна діяльність , бо вона  сприяє активному залученню й реалізації життєвих планів учнів. Учень розуміє, навіщо йому знання і де їх застосувати. Щоб досягти таких  результатів, педагог має знайти розумний баланс між  академічними знаннями і прагматичними вміннями.

       Системне використання в навчально-виховному процесі методу проектів дає змогу навчити дітей самостійно здобувати  нові знання та застосовувати їх на практиці, тому останнім часом цей метод  привернув увагу багатьох творчих учителів. Така зацікавленість зумовлена тим, що робота над проектом – це практика особистісно орієнтованого навчання, що враховує у процесі навчання конкретного учня, його вільний вибір, особисті інтереси.   Кожний  обирає собі напрям досліджень, враховуючи власні можливості та інтереси. Учень сам ставить мету, підбирає зміст, проводить самостійний пошук розв’язання встановлених задач, вчиться на власному досвіді та  досвіді інших в конкретній справі,  отримає задоволення, коли бачить продукт власної праці. Незадовільних та задовільних оцінок, як правило, не буває, тому що кожний вибирає собі форму роботи за власними можливостями.

      Види проектів різноманітні. С.Хейнс виділяє чотири основні категорії проектів:

І. Інформаційний та дослідницький проект. Наприклад: «По сторінкам історії розвитку математики», «Історія відкриття», «Сторінки життя відомих  математиків».

  ІІ. Оглядовий проект Наприклад: « Математична модель в практичних задачах »,  « Математичні задачі економічного змісту ».     

ІІІ. Продуктивний проект. Наприклад:  створення програми, навчальні проекти (тести, варіанти завдань для перевірочних робіт) та інше.

 ІV. Проекти-сценарії або організаційні проекти. Наприклад: «Бал Королеви – математики»,  «Тиждень математики ».

         

 Робота над проектом складається з наступних етапів:

1. Постановка проблеми, визначення мети і теми проекту:

вчитель знайомить з особливостями методу проектів, збуджує інтерес учнів.

2. Планування:  обговорення з учнями варіантів дослідження, джерела, засобів збирання та аналізу інформації, форми звітності, встановлення критеріїв  оцінювання. Вчитель надає поради.

3. Дослідження: учні займаються збиранням інформації, ознайомленням з літературою, ведуть дослідження, розв’язують задачі та інше. Вчитель консультує.

4. Результати: учні аналізують інформацію, формулюють висновки, готують тести, таблиці, схеми, моделі, плакати, презентації, фотографії та інше. Вчитель надає поради, спостерігає.

5. Звіт: захист проекту, представлення в тій чи іншій формі( словесній, наглядній, практичній)  свій результат роботи по даній темі, демонстрація учнями електронних презентацій, плакатів, моделей, схем  і т.д. Вчитель слухає, в разі потреби задає питання в ролі рядового учасника процесу.

6. Оцінювання результатів  і процесу:  аналіз успіху та помилок і оцінювання самого процесу та результатів учнів під час колективного обговорення, самооцінка результатів та діяльності. Вчитель оцінює якість звіту,  зусилля авторів та креативність.

     Проектне навчання потрібно використовувати, як доповнення до інших видів навчання. Особливо воно ефективне під час систематизації та узагальнення вже вивченого учбового матеріалу, яке  в 9 – 11 х класах можна провести в рамках навчального проекту  «Створи тест». Реалізація навчального проекту  «Створи тест» розрахована на опанування глибини теми, яка вивчається, за допомогою активної самостійної діяльності.

 Досвід роботи щодо використання методу проектів узагальнений на рівні  Орджонікідзевського  району міста Харкова (протокол методичної ради  методичного центру управління освіти від28.12.2010 № 2),узагальнений та схвалений методичною радою  Харківської гімназії № 163

 

Інформація про навчальний  проект «Створи тест» за допомогою програми «My Test»

  1. Засіб реалізації проекту: проведення уроків узагальнення й систематизації знань по темі.

  2. Спрямування проекту: сприяння розвитку творчої особистості, самостійної,  пошукової, дослідницької діяльності учнів.

  3. Сфера реалізації проекту:  освітня.

  4.  Час, потрібний для реалізації проекту: 2 місяці.

  5. Опис проекту: 

Мета проекту: дослідити, узагальнити, систематизувати знання по запропонований темі.

План реалізації проекту:

1 етап:  Мотивація діяльності, самостійний вибір теми й напряму діяльності.

2 етап:  Пошук та підбір інформації, практичне ознайомлення з матеріалом.

3 етап:  Захист і презентація індивідуальних проектів.

4 етап:  Рефлексія, самоаналіз діяльності.

  1. Анотація  до проекту «Створи тест»:

  • Актуальність проекту полягає в тому, що учні повинні глибоко , серйозно бути підготовлені до виконання завдань у вигляді тестів( безпосередньо ЗНО), завдань, які виходять за межі навчальної програми.

  • Проблемним питанням є самовизначення кожним учнем рівня засвоєння   даної теми.

  • Проект носить навчально-методичний характер.

  •   Результатом реалізації проекту є урок-захист індивідуальних навчальних проектів-тестів   за програмою «My Test» по запропонованій темі.

bottom of page