top of page
ДОСВІД РОБОТИ НА ТЕМУ:
«Використання інформаційно- комунікаційних технологій на уроках математики з метою підвищення якості навчання»

  АКТУАЛЬНІСТЬ ДОСВІДУ

 

Виховати в учня інтерес до математики, досягти стійких знань з предмету, розвивати творчі здібності школярів, їх уміння та навички – задача, яка постала  перед  учителем математики в сучасному  житті.

Для розв'язання цієї задачі потрібні:

  1. посилена увага до методів навчання: максимальний розвиток повинні отримати методи, які стимулюють активність учнів, виховують у них навички самостійної роботи;
  2. перегляд системи вправ у напрямку посилення її змісту, встановлення зв’язків математики з іншими предметами;

Прискорення темпів розвитку суспільства є головною проблемою сучасної освіти. Наприклад, учні, які прийшли до першого класу в 2010 році, будуть продовжувати свою трудову діяльність приблизно до 2070 року. Стан інформаційних технологій до того часу важко навіть уявити. Тому школа готує своїх випускників до змін, розвиваючи в них  мобільність, динамізм, конструктивність.  Шкільна освіта   не  повинна  відставати від  сучасного життя , його вимог та тенденцій інноваційного розвитку. 

Процес формування знань та вмінь учнів у поточній математичній підготовці може буди цілком  успішним лише за умови організації оперативного контролю (з наступним виправленням виявлених недоліків). Без систематичного оцінювання правильності розв'язання та допущених помилок учні не можуть орієнтуватися  в успішності своєї роботи, без цього неможливо керувати навчальним процесом.              

      Одна з найбільших перешкод в організації   навчальної  роботи учнів міститься не стільки в її плануванні, не стільки в забезпеченні індивідуальним   завданням,   скільки    в  своєчасній   її перевірці та передачі  

«зворотної  інформації »  від учителя до учнів. 

      Тому доречно розглядати можливість спрощеної перевірки, більш швидкого її проведення з тим, щоб учні оперативно орієнтувалися в якості своїх відповідей, у змісті необхідної додаткової роботи   щодо ліквідації прогалин.

Чи можливо прискорити процес перевірки роботи учнів безпосередньо на уроці?

Так, можливо.  Але для цього,  вочевидь, потрібно відмовитися від думки, що така перевірка може бути здійснена тільки особисто вчителем. Тому що навіть біглий  перегляд розв'язання хоча б  однієї задачі  в зошитах всіх учнів класу  може зайняти час всього уроку.

Перевірка в ряді випадків  може бути проведена на уроці й самими учнями за допомогою  використання програми «My Test», а саме продукту цієї програми тестів різного формату та рівнів складності.

 

ОСНОВНА  ІДЕЯ  ДОСВІДУ

В залежності  від мети уроку, рівня готовності  класу  та інших параметрів  вчитель за допомогою програми «My Test»  створює  завдання  на свій розсуд, тобто має необмежені можливості для творчості та досягнення запланованих результатів.

Тест є головним інструментом контролю знань. Учитель складає його з декількох питань. Учні самостійно відповідають на питання тесту, а система  оцінює виконання роботи у відповідності з правилами, які вказав учитель. Гнучка система параметрів дозволяє провести детальний контроль знань, підготувати кожному учню індивідуальний варіант тесту, скласти тренувальні вправи для самопідготовки. Повна автоматизація обробки результатів тестування дає можливість:

- оперативно отримати статистичні результати тестування  великої

  кількості учнів,

-  вказати на завдання, в яких зроблені помилки .

 

НАУКОВІ  І  ПРАКТИЧНІ  ДОСЛІДЖЕННЯ, КОНЦЕПЦІЇ ТА ТЕОРІЇ, НА  ЯКІ  ОПИРАЄТЬСЯ  ДОСВІД

Застосування програми «My Test»   є одним із напрямків реалізації  комп’ютерних (нових інформаційних) технологій, в яких проявляється розвиток  ідей  програмованого навчання. В практичній діяльності вчителя комп’ютерні  технології  здійснюються в одному з трьох варіантів:

  1. як  технологія, яка «проникає», тобто реалізується по окремих темах, розділах програми для окремих дидактичних задач;
  2. як основна, визначальна, найбільш значима з усіх частин даної технології, які використовуються;
  3. як монотехнічна, коли все навчання спирається на застосування комп’ютера .

Мета застосування комп’ютерних технологій:

  • підготовка особистості «інформаційного суспільства»;
  • формування навичок роботи з інформацією, розвиток комунікативних здібностей;
  • надання  учню  настільки багато учбового матеріалу, наскільки він може його засвоїти;
  • формування дослідницьких навичок, навичок приймати оптимальні рішення.

Змінюється характер мотивації навчання, її рівень. Забезпечується різноманітний обернений зв’язок: комп’ютер дозволяє контролювати якість засвоєння матеріалу оцінювати, діагностувати, давати рекомендації по корекції знань.

Соціально - економічні перетворення, які відбуваються в суспільстві, виявили  необхідність  виховання громадянина, особистості з новим менталітетом: особистість самостійну, творчу, яка готова до  рішення нестандартних життєвих ситуацій, соціально  відповідальну, конструктивно озброєну, незалежну, впевнену в собі, в своїх можливостях. Розв'язання  цих проблем знаходить своє відображення в особистісно орієнтованому підході до навчання. Застосування програми «My Test»  орієнтується на головні, базові засади цієї технології .  Освітній  процес розкриває  взаємозв’язок  навчання і розвитку двох суб’єктів цього процесу – учителя і учня.  Проблема якості  розв’язується через організацію  навчального процесу як процесу пізнання, в якому кожен  учень  може проявити свою індивідуальність і одночасно розвиватися як особистість.

Велике значення для формування учня, як особистості, має застосування  програми « My Test»  під час реалізації технології проектного навчання . В основі  цього методу лежать ідеї американських  вчених  Дьюі,  Лая,  Торндайка а також  Л.С.Вигодського, С.Л. Рубинштейна, А. Н. Леонтьєва  про  те, що тільки в діяльності ,   вільно вибраної дитиною, вона  вчиться з захопленням, засвоює та присвоює (не зазубрює), набуває вміння застосовувати та інтерпретувати інформацію, відбувається її інтенсивний розвиток: творчого та критичного мислення, практичних вмінь та навичок, співробітництва, впевненості в собі. Це можливо в ситуації непрямого навчання, коли навколишня середа є лабораторією, в якій відбувається процес пізнання. Саме життя стає джерелом знань, і такий спосіб навчання готує до життя.

Основні форми технології комунікативного навчання  найчастіше застосовуються  для реалізації даного  методу на уроках  математики. Використовується  робота  колективна, в малих групах, у динамічних або варіаційних парах, індивідуальна .

Даний досвід є спробою реалізації  деяких  напрямків  європейської технології  уроку – майстерні, яка спирається на глибоко обґрунтовану фундаментальну та оригінальну теоретичну концепцію « Французької  групи Нової освіти». Філософську та психологічну  основу цієї концепції розробили знамениті  французькі  психологи  Поль  Ланжевень, Анри Валлон, педагоги Анри Басис, Мишель Дюком .  Це ідеї  та принципи гуманістичної філософії та психології Ж. Руссо, Л. Толстого,  С.Френе, Л.С.Виготского. Французькі педагоги  пропонують лозунг «Всі здібні!». Цей  лозунг треба розуміти не як здібність, що  надана  від природи, а як  завоювання, перемогу, успіх незважаючи на багаточисельні труднощі та невдачі. І дійсно, протягом одного уроку учень розв’язує нові задачі,  складає  формули, створює тести . Методи, які використовує французька група «Нова освіта » базуються на партнерських відношеннях учителя з дітьми, самостійному будівництві ними знань, критичному відношенні до інформації, застарілим науковим даним, будуються на плюралізмі думок та поважному відношенні до думок інших. Для цього  потрібний новий тип  педагога, який знаходиться в постійному пошуку разом з дітьми, відкриває разом з  ними відкрите, спонукає на відкриття нових знань, розуміє, що «дитина - це факел, який треба запалити, а не сосуд, який треба наповнити» (Рабле).

 

ТЕХНОЛОГІЯ  РЕАЛІЗАЦІЇ  ІДЕЇ  ТА ІННОВАЦІЇ В ОРГАНІЗАЦІЇ НАВЧАЛЬНО – ВИХОВНОГО ПРОЦЕСУ

 Завдяки покриттю інтернета  Wi- Fi  та сервісу програми «My Test» в кабінеті математики створена безпровідна локальна мережа, по якій управління тестуванням відбувається з комп’ютера вчителя:

  • роздається тест по мережі;
  • на моніторі вчителя відображається хід проходження тесту кожним учасником тестування;
  • після закінчення тестування на екрані  з'являються  результати, які отримали учні: оцінка, час виконання тесту, правильні та помилкові відповіді .

Програма «My Test»   використовується для  організації групової роботи, роботи  в парі та індивідуальній роботі. Доречно використання цієї програми на таких етапах уроку як:

  • мотивація , орієнтація діяльності;
  • проведення повторення, актуалізації знань;
  • контролю та оцінювання знань під час проведення самостійної роботи;
  • самооцінювання рівня засвоєння матеріалу:
  • в рамках проектного навчання для створення продуктивного проекту – тесту.

В старших класах реалізується  проект «Створи тест» (досвід узагальнений на рівні Орджонікідзевського району м. Харкова).  Учням пропонується створити тест  по темі, яка вивчається. Один із різновидів тестів – продуктивний: створення програми, навчальних проектів (тестів, варіантів завдань для перевірочних робіт) та інше. Продуктивні навчальні проекти з математики повинні містити практичну частину (умови різнорівневих завдань та їх розв'язання ) з теми , яку може бути створена  за допомогою  програми    «My Тest» у формі тестів.

 В цьому випадку реалізація проекту «Створи тест» буде розрахована на опанування глибини теми, яка вивчається, за допомогою активної самостійної діяльності учнів. При організації такого виду діяльності кожний обирає собі напрям досліджень, враховуючи власні можливості та інтереси. Учень сам ставить мету, підбирає зміст, проводить самостійний пошук розв’язання вибраних задач, вчиться на власному досвіді та  досвіді інших в конкретній справі,  отримає задоволення, коли бачить продукт власної праці.

Кожен учень працює на творчому рівні, якщо підбирає завдання для тестів за рівнями:

І  завдання, які легко розв’язуються ;

ІІ завдання, над які прийшлося попрацювати;

ІІІ завдання,які виявилися важкими;

ІV завдання, які сподобалися.

       Тест може бути результатом індивідуальної роботи  або спільних скоординованих дій групи учнів. Частіше  надається перевага тестам,  розробленим індивідуально, але не залишається без уваги й можливість представити результат  роботи групи у вигляді міні тесту.

 На уроці кожна група  отримує завдання підібрати задачі по темі уроку за трьома рівнями  (середній, достатній, високий), розв’язати їх та створити   тест за допомогою програми  «My Тest», використовуючи різні типи  завдань.

На наступному уроці групи  будуть розв’язувати тести, які створили інші. 

Повторення матеріалу, актуалізація знань, підготовка до ЗНО  та ДПА пройдуть більш ефективно за допомогою програми   «My Тest».

 

  АНАЛІЗ  РЕЗУЛЬТАТІВ  ПРОФЕСІЙНОЇ  ДІЯЛЬНОСТІ

Досвід роботи  був представлений  в листопаді 2012 року в місті Харкові на Всеукраїнській науково-практичній конференції «Шляхи реалізації Державної цільової програми підвищення якості шкільної природно-математичної освіти на регіональному рівні» в програмі  педагогічної майстерні «Застосування інформаційно-комунікаційних технологій в діяльності вчителів  природничо-математичних дисциплін» .

 

ПРОБЛЕМИ  І  ТРУДНОЩІ , ШЛЯХИ  ПОДОЛАННЯ

Найбільша проблема - це наявність на уроці комп’ютера, але цей вид роботи учням цікавий та зрозумілий, бо відповідає їх сучасному способу життя, тому вони із задоволенням приносять ноутбуки на уроки. Якщо не вистачає на всіх, учитель планує роботу в групі (в парі) або індивідуальну роботу.

 

РЕЗУЛЬТАТИВНІСТЬ ДІЯЛЬНОСТІ УЧНІВ

Така організація  роботи школярів при вивченні математики за допомогою оболонки програми « My Test» має багато переваг:

  1. Не маючи можливості копіювати з дошки або списати з зошита сусіда, учень змушений думати, міркувати, краще готуватися до виконання вправ.
  2. При такій організації створюються широкі можливості для індивідуалізації завдань.
  3. Самостійне виконання вправ значно скорочує час, який необхідний для з’ясування  рівня засвоєння знань учнів по даній темі, тому що оцінити успіх учнів можна по результатах, які зберігає програма « My Test»
  4. При проведенні такої форми  роботи значно зростає активність учнів, збуджується їх інтерес, творча ініціатива.
  5. Істотне значення має правильне виконання вправ кожним учнем.
  6. Безумовно,  робота за програмою  «My Test» потребує від учнів певних математичних знань та наполегливості  але й дає їм можливість відчути велику радість самостійного відкриття.
  7. Водночас розв’язується проблема повторення, оскільки надлишковим стає виділення значного часу для повторення окремих тем.  Для проведення повторення будь – якої теми вчителю потрібні тільки завчасно підготовлені тести в програмі     «My Test». Результати й помилки вкаже програма.

Програма «My Test» має переваги над аналогічними програмами по використанню тестів. Вона компактна та легко встановлюється на  комп’ютері.  Створення тестів за цією програмою доступно та «по силах»  будь якому учню  9-11 класів , при цьому не потрібний дозвіл адміністратора. Вона не потребує місця розташування на деякому сайті та  підключення до мережі Інтернет, як це вимагають, наприклад,  програми  дистанційної освіти. 

 

ВИСНОВОК

Відбуваються якісні зміни в елементах педагогічної системи. Змінюються вимоги до методів і форм організації, а отже, до рівня підготовки вчителів і їхніх ролей у навчальному процесі. Наведені приклади розміщення та використання навчальних матеріалів за програмою « My Test» надають можливість для реалізації  роботи учнів на новому рівні, на рівні комунікаційної взаємодії учасників навчального процесу.

bottom of page