top of page

Стаття «Організація самостійної роботи за допомогою ресурсів Інтернету». Надруковано в збірнику «Проблеми сучасної педагогічної освіти. Сер . : Педагогіка і психологія.» Вип.43.-Ч.1

 

 

ОРГАНІЗАЦІЯ САМОСТІЙНОЇ РОБОТИ ЗА ДОПОМОГОЮ

РЕСУРСІВ  ІНТЕРНЕТУ

Анотація. У статті розкривається  значення активної  самостійної роботи учнів під час навчання. Стаття присвячена розв’язанням проблеми організації та управління самостійною роботою учнів в сучасній освіті  за допомогою використання  системи електронної підтримки Moodle, яка відкриває нові можливості по формуванню,  узагальненню та обробці матеріалів, пов’язаних з реалізацією навчання. Визначено переваги та недоліки такої форми самостійної роботи.

Ключові слова: самостійність, Інтернет, дистанційна освіта, дистанційний курс, інноваційні форми навчання.

Аннотация. В статье раскрывается значение активной самостоятельной работы учеников во время обучения. Статья посвящена решению проблемы организации та управления самостоятельной работой учеников в современном образовании с помощью использования системы электронной  поддержки Moodle, которая открывает новые возможности по формированию, обобщению и обработке материалов, связанных с реализацией обучения. Определены преимущества и недостатки этой формы самостоятельной работы.

Ключевые слова: самостоятельность, Интернет, дистанционное обучение, дистанционный курс, иновационные формы обучения.

Annotation. The article shows the importance of the pupils' self-studying. It is dedicated to solve the problems of the self-studying organization and management with the help of the system of the electronic support Moodle which gives new poosibilities to create, summarize and process the information, connected with the stydying realization. There are advantages and disadvantages of such work.

Key words: self-dependence, Internet, distance education, distance course, innovation forms of teaching.

 

Вступ. 

Виховати в учня інтерес до навчання, добитися стійких знань з предмета, розвивати творчі здібності,  уміння та навички – задача, яка постала  перед  учителем у сучасному  житті.

Для розв'язання цієї задачі потрібні:

  1. посилена увага до методів навчання: максимальний розвиток повинні отримати методи, які стимулюють активність учнів, виховують у них навички самостійної роботи;

  2. перегляд системи вправ у напрямку посилення змісту, встановлення зв’язків між  предметами.

 

Формулювання мети статті та завдань.

Мета та завдання статті полягають у розкритті можливостей дистанційного навчання для розвитку самостійності учнів.

 

Виклад основного матеріалу статті.

Сучасні методики викладання та методи навчання  нерозривно  пов’язані з питанням розвитку самостійності учнів. Самостійність є однією з головних якостей учнів та важливою умовою їх навчання.  Саме в самостійності криються великі можливості корекції  всього навчального процесу,  підвищення його ефективності, покращення результативності та якості освіти.  Увага до проблеми розвитку самостійності учнів пояснюється тим, що вона має велике значення не тільки безпосередньо під час навчання, але й для підготовки учнів до їхньої подальшої трудової діяльності. Уміння самостійно вирішити проблему, прийняти певне рішення знайти вихід з будь-якої ситуації  необхідні для усіх  людей незалежно від того, в якій сфері вони будуть працювати .

          Самостійність – це якість людини, яка характеризується  свідомим вибором дій та рішучістю в їх здійсненні. Вона тією чи іншою мірою притаманна будь - якій людині. Свідомий вибір  дій  характеризує активну розумову діяльність учня, а здійснення цих дій – його рішучість. Без самостійності в навчанні немає глибокого засвоєння знань. Самостійність тісно пов’язана з активністю, що, в свою чергу, є основою процесу пізнання.  При цьому не останнє місце займають зацікавленість, наполегливість та інші якості, які розвиваються разом із самостійністю. Недостатня самостійність робить учня пасивним, гальмує розвиток його мислення та, врешті-решт, робить його неспроможним до застосування отриманих знань. Самостійність мислення та самостійність цілеспрямованої діяльності є найважливішими якостями людини, які повинна формувати сучасна система освіти.[ 1]

         Питанню організації самостійної роботи на уроці  присвячено багато наукових та методичних розробок. Проблема розв’язується за допомогою інноваційних методів, диференціації навчання, використання дидактичних матеріалів з різним рівнем складності. Набагато важче забезпечити управління  самостійною роботою учнів, та ще й, бажано, вдома, у вільний час. У цій ситуації допомогти, спрямувати, не підказуючи, кожного учня на правильний шлях самому учителю важко. Кардинальним розв’язанням проблеми управління самостійною роботою учнів удома є використання  систем електронної підтримки навчання, яке відкриває нові можливості щодо формування,  узагальнення та обробки матеріалів, пов’язаних з проблемою навчання.

   Таким програмним продуктом є LMS Moodle – система з відкритим кодом, основа  електронної підтримки навчання в багатьох країнах Європи. Кількість користувачів  системи постійно зростає. LMS Moodle   (модульне об’єктно- орієнтоване  динамічне навчальне середовище)- одна з найбільш відомих та поширених у Європі систем  управління дистанційним навчанням. Автором   Moodle вважають австралійця Мартіна Дуджиамоса. Перша версія  системи з’явилася в серпні 2002 року. На сьогодні  дистанційне навчання на базі  Moodle використовується в 202 країнах світу. Вона нараховує вже понад 2,5 млн. користувачів по всьому світу.  Програма перекладена на75 мов.[2 ]

        LMS Moodle представляє собою систему дистанційного навчання, в якій існує 6 типів користувачів: адміністратор, організатор курсів, учитель (лектор, провідний учитель), учитель без права редагування, учень, гість.  Організатором навчання на курсі є учитель, саме він забезпечує процес навчання та розміщує  всі матеріали, які для цього необхідні. Це  дуже відповідально та  сприяє постійному вдосконаленню його професійної майстерності.  За бажанням, користувачами курсу можуть бути декілька вчителів, які зацікавлені в розкритті теми курсу.  Система дозволяє кожному учаснику вести власні блоги , у яких можна розміщувати статті, матеріали, рецензії. На форумі учасники можуть ділитися враженнями, проводити обмін інформацією. Метою форумів є отримання відповідей на питання в результаті обговорення, причому оперативність відповіді  не є важливою. Необхідно отримати правильний результат, який народжується із багатьох різних думок та точок зору. Відповіді можуть надходити у вигляді файлів – вкладок, елементів графіки, формул , що значно розширює можливості спілкування між вчителями  міста , області, країни.

Учителям система надає такі можливості:

  • редагувати параметри курсу(назву, кількість тем, безпеку);

  • додавати, оновлювати ресурси;

  • створювати завдання (тести, опитування);

  • перевіряти завдання, виставляти оцінки;

  • відслідковувати відвідування та вести журнал;

  • призначати учнів на свій курс.    

Учень  у системі має право:

  • ознайомлюватися з електронними ресурсами курсу;

  • завантажувати в систему свої файли;

  • виконувати тести та інші завдання;

  • бачити свої оцінки;

  • не має доступу до інформації інших учнів.

         У системі проводиться  моніторинг  діяльності учасників дистанційного курсу, тобто зберігається інформація про всі дії учнів. Це дає можливість учителю прослідкувати за  самостійною роботою  учня  вдома.  Можна скласти фільтр, за яким буде створений звіт про діяльність  учня. Для фільтрації  використовують такі параметри:

  • за  учасниками ( можна вибрати одного конкретного учасника або всіх );

  • за елементами курсу(можна вибрати один елемент або всі елементи курсу);

  • за  датою (звіт за вибраний період).

       Досягнення  учнів відображаються в журналі, який представляє собою узагальнену інформацію про всі виставлені учителем оцінки по всіх розділах упродовж вивчення курсу. Учитель бачить таблицю в цілому, учні можуть бачити тільки власні оцінки. Усі ці умови сприяють підвищенню ефективності та якості самостійної роботи .

Усі навчальні матеріали, які учитель може розмістити на своєму курсі в системі Moodle розбиті на дві категорії: ресурси та елементи (завдання). Ресурси та елементи – структурні   « цеглинки»  навчального змісту курсу, розрахованого на організацію самостійної роботи учнів. Учитель розміщує їх на курсі на свій  розсуд, тим самим створює освітнє середовище для учнів.  Ресурси – це тексти, рисунки, файли електронних презентацій, посилання на файли та сайти і т.д. По відношенню до ресурсів учні виступають в пасивній ролі споживача інформації.   Moodle надає розробнику курсу достатню кількість ресурсів різного типу для ефективного навчання: текстова сторінка, web - сторінка, посилання на файл або web- сторінку, посилання на каталог, пояснення. Елементи курсу  це – інтерактивні навчальні інструменти: завдання, опитування, тести, форуми, чати і т.д. По відношенню до елементів учні виступають в активній ролі. Вони повинні не тільки вивчити матеріал, але й виконати якусь   дію – розв’язати задачу, виконати тест, зробити вибір. [ 2]

Використання конкретних інструментів визначається  тактикою вчителя та його бажанням  урізноманітнити процес навчання.  Різні види завдань розраховані на різні творчі складові, що дає можливість більш широко оцінити рівень отриманих учнем компетенцій.

        З появою Інтернету, з одного боку, зникли  межі  навчальних закладів, з іншого, – діючі компоненти отримали потужні можливості впливу на напрям та якість освіти, організацію самостійної роботи учнів у процесі навчання. Інтернет дозволяє розширити рамки освітніх ресурсів. Тепер учень може самостійно отримувати знання на курсах різних  навчальних закладів. 

Найбільшої  ефективності при виконанні  вправ можна добитися  тоді, коли вони будуть розвивати мислення учнів, привчати їх творчо думати, самостійно розбиратися в розв’язанні різних питань теорії.

Заслуговують на увагу слова Хінчіна А.Я. про  активну  самостійну  роботу  учнів: « Усі наші педагогічні зусилля повинні бути спрямовані на те, щоб по можливості примусити школяра засвоювати матеріал під час активної роботи над ним, усіма засобами насичувати його роботу елементами самостійності, твердо пам’ятати, що навіть найбільш напружена робота учня не дасть йому нічого, крім формального знання, якщо воно буде  складатися з одного пасивного сприйняття ».

Дистанційна система навчання  і є тим дієвим інструментом  організації та управління самостійною діяльністю учнів, причому з розвитком творчої  активності та цілеспрямованості.

Інформаційні технології в сучасному світі все більше поширюються. Прискорення темпів розвитку суспільства є головною проблемою сучасної освіти. Наприклад, учні, які прийшли до першого класу в 2010 році, будуть продовжувати свою трудову діяльність приблизно до 2070 року. Стан інформаційних технологій до того часу важко навіть уявити. Тому система освіти готує своїх випускників до змін, розвиваючи в них  мобільність, динамізм, конструктивність.[ 2 ]

Відбуваються якісні зміни в елементах педагогічної системи. Змінюються вимоги до методів і форм організації, а отже, до рівня підготовки вчителів і їхніх ролей у навчальному процесі. Система Moodle надає можливість для реалізації самостійної роботи учнів на новому рівні, на рівні комунікаційної взаємодії учасників навчального процесу.

Така організація самостійної роботи  за допомогою оболонки дистанційного  навчання має багато переваг:

  1. не маючи можливості копіювати з дошки, учень змушений думати, міркувати, краще готуватися до виконання вправ;

  2. за такої  організації самостійної роботи  учнів удома створюються широкі можливості для індивідуалізації завдань;

  3. самостійне виконання вправ значно скорочує час,  необхідний для з’ясування  рівня засвоєння знань учнів з даної теми, тому що оцінити успіх учнів можна за результатами, які зберігає система дистанційного навчання;

  4. при проведенні такої самостійної роботи значно зростає активність учнів, творча  ініціатива;

  5. істотне значення має правильне виконання вправ кожним учнем;

  6. людині  розкривається шлях подолання труднощів, які виникають при самостійному розв’язанні вправ. Система допомагає подолати проблему з’ясування того, що саме стало причиною негативного результату.  Якщо труднощі  виникли завдяки недостатньому засвоєнню  того чи  іншого  розділу  теми, учню пропонується звернутися знов до теоретичної інформації та постаратися спочатку ліквідувати прогалини в знаннях;

  7. безумовно, самостійна робота в системі дистанційного навчання потребує від учнів певних  знань та наполегливості,  але й дає їм можливість відчути велику радість самостійного відкриття;

  8. водночас розв’язується проблема повторення, оскільки надлишковим стає виділення значного часу для повторення окремих тем курсу;

  9. учні можуть прослідкувати загальні ідеї, а не набір відокремлених означень та рецептів для виконання формальних операцій.

             Організація самостійної роботи  учнів вдома за допомогою системи Moodle, звичайно ж,  має й недоліки:

  1. для успішності такої роботи учню потрібна жорстка самодисципліна, а його результат залежить від рівня самостійності та свідомості учня;

  2. велике значення має рівень володіння учнем інформаційними технологіями, в даному випадку  Інтернетом.

  3. до недоліків можна віднести велику кількість часу, потрібного вчителю для створення  дистанційного курсу  та його редагування;

  4. у випадку проходження тестування учнем удома, у вчителя немає ніяких гарантій, що власне  учень самостійно його проходить.

 

Висновки.

Результати такої роботи повинні обов’язково коригуватися при прямому контакті  учня з учителем у класно – урочній системі. Тому процес  сучасного навчання  – це поєднання традиційних, інноваційних і дистанційних форм. Традиційний педагогічний досвід – це наш скарб, до якого треба ставитися з повагою та максимально його використовувати  поряд  із новими ідеями.

 

 

Література:

  1. Афанасьєва О. М.  Я обираю математику! 7-9 класи. Посібник для факультативних занять і самостійної роботи учнів / О. М. Афанасьєва, Я. С. Бродський, О. Л. Павлов,   А. К. Сліпенко -  Х. : Вид. група  «Основа », 2010. – 347 с.

  2. Степанов В. П. , Пономаренко Е. В.   Методическое  руководство  для преподавателя СДО  «  Moodle » : Методические рекомендации. – Х. : ИД  « ИНЖЭК », 2010. – 168 с.

References:

1. Afanaseva O.M. I choose Mathematics!7-9th forms. The manual or extra lessons and self-studying. / O.M. Afanaseva, Ya.S. Brodskij. O.L. Pavlov, A.K. Slipenko - X. : Published "Osnova", 2010. - 347,[5] p.

2. Stepanov V.P., Ponomarenko E.V. Methodical guide for a teacher "Moodle": Methodical recomendations. X.: Published "INZHEK", 2010. - 168 p

Анотація до роботи «Самостійна робота учнів при вивченні математики»

Самостійна робота учнів при вивченні математики. - Харків, 2010. - 33 с.

У роботі розкрито чимале значення активної самостійної роботи учнів при вивченні математики. Кардинальним розв’язанням проблеми організації та управління самостійною роботою учнів у сучасній освіті  є використання  систем електронної підтримки Moodle, що відкриває нові можливості для формування,  узагальнення та обробки матеріалів, пов’язаних з реалізацією навчання. Представлені  елементи власного дослідження  в цьому напряму та  авторські розробки  дистанційного курсу «Алгебра. 9 клас», що апробований в  Харківській гімназії № 163. Наведені приклади розміщення та використання навчальних матеріалів у системі Moodle надають можливість для реалізації самостійної роботи учнів на новому рівні, на рівні комунікаційної взаємодії учасників навчального процесу. Розглянуто переваги та недоліки форми самостійної роботи учнів, що представляє процес сучасного навчання математики шляхом поєднання традиційних та дистанційних форм. Запропонований дистанційний курс надасть змогу учням в сформувати високий рівень компетентностей із математики в інтерактивній формі.

Анотація до роботи «Технологія результативності навчально- виховного процесу»

Технологія результативності навчально-виховного процесу. - Харків, 2009. - 65 с.

  У роботі висвітлено особистісно-орієнтована дидактична система та технологія навчання, підходи до використання інтерактивних вправ, дидактичних ігор, методу проектів, що залучають учнів до навчальної діяльності і спрямовують її на підвищення  результативності навчально-виховного процесу. Запропоновано підходи до вирішення проблеми якості освіти, що ґрунтуються на організації навчального процесу через  процес пізнання, в якому кожний учень може проявити свою індивідуальність і розвиватися як особистість. Розкрито напрями вдосконалення методики навчання математики, що враховують технологію побудови уроку із використанням прикладів.

Анотація до роботи «Гімназія – новітня філософія освіти»

Робота була представлена  у 2008 р. на ХІ Міжнародній  виставці навчальних закладів « Сучасна освіта в Україні – 2008 » . На думку творчого  колективу авторів, до складу яких входить Горлова Т.І., саме гімназія (навчальний заклад із суспільно-гуманітарною профілізацією) є оптимальною формою для реалізації особистісно орієнтованих педагогічних технологій, що забезпечує науково-теоретичну, гуманістичну, загальнокультурну підготовку учнів. Гімназія – це особливе сучасне навчально-соціальне середовище, в якому відроджується індивідуальність дитини, де крім основної функції – навчання, забезпечення сучасного рівня освіти -- важливими є орієнтація вихованців на усвідомлення своєї ролі, формування в них ціннісного ставлення до дійсності, відповідальності перед собою й своїм суспільством.

Харківська гімназія № 163 отримала  Почесне звання“ Лідер у створенні    сучасних засобів   навчання ”

bottom of page